ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА ДО 75-Ї РІЧНИЦІ СТВОРЕННЯ УПА

By:

У  ВОГНІ  ПЕРЕТОПЛЮЄТЬСЯ  ЗАЛІЗО  У  СТАЛЬ,

У  БОРОТЬБІ  ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ  НАРОД  У  НАЦІЮ

Євген Коновалець

 

Українській повстанській армії, збройному крилу Організації українських націоналістів, цьогоріч виповнюється 75 років. Вояки, які до неї належали, боролись одразу проти двох тоталітарних держав – нацистської Німеччини та Радянського Союзу.

Українська повстанська армія (УПА) – військово-політичне формування, що діяло в Україні протягом 1942-1953 років. У жовтні 1942р. у результаті об’єднання окремих відділів Української національної самооборони, січових військових формувань ОУН була створена Українська Повстанська Армія. Вона стала грізною військовою силою, яка повела боротьбу як проти німецьких загарбників так і більшовицьких партизанів. З кінця 1943р. центр УПА перенісся в Галичину, де тривала боротьба проти німецького терору. З 1943 по 1950 роки Головним командиром УПА був генерал-хорунжий Роман Шухевич (псевдонім Тарас Чупринка), а з 1950 по 1954рр. – Василь Кук.

З 2005 року в Україні офіційно святкуються річниці створення УПА – 14 жовтня на Покрови Пресвятої Богородиці. З 2015 р. вояки УПА отримали статус борців за незалежність України в ХХ ст.

В читальному залі бібліотеки Луцького ВПУ представлена ілюстрована книжкова виставка до річниці створення УПА «Тернисті шляхи історії». Пропонуємо ознайомитися з останніми виданнями книг про УПА.

821.161.2

Шкляр В. Троща: Роман / В. Шкляр. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 416 с.

 

 

«Троща» — роман про УПА, про перемогу людини над обставинами і над собою. Сам автор каже, що книга написана для того, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом, і продовжують боротьбу, як і раніше.

Для головного героя, вояка УПА, війна вже минула, проте боротьба не забулася. Та раптом він бачить на цвинтарі недавню могилу свого бойового товариша, і спогади наринають на нього з новою силою. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування й помста, свобода й неволя… Перед його очима знов розгортаються бої та тривають допити, постають обличчя різних людей, та ніяк не з’являється личина зрадника…

821.161.2

Кокотюха А. Біла ніч / А. Кокотюха. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 288 с.

 

 

Весна, 1945 рік. На Західній Україні — тотальний наступ загонів НКВД на повстанську лісову армію. Максим Коломієць на прізвисько Східняк очолив летючий відділ, який здійснює диверсійні військові операції. Про нього ходять легенди: безстрашний відділ Східняка може діяти одночасно у кількох місцях, а сам Коломієць — невловимий. Майору НКВД Полиніну доручають надскладне завдання: він має знищити Східняка. Агент потрапляє до летючого відділу і втирається в довіру до командира: НКВД хоче зруйнувати повстанський рух зсередини. Операція «Біла ніч» зазнає успіху. Але заманити Східняка в пастку — не так просто…

821.161.2

Кокотюха А. Багряний рейд: Роман / А. Кокотюха. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 288 с.

 

Тільки-но зійшла з української землі німецька навала, як Совіти почали утиски й арешти. Серце Максима Коломійця обливалося кров’ю, коли він бачив, як паплюжать рідний край. Але й у відділі УПА, куди він пішов за покликом сумління, йому не довіряють. Бо він колишній міліціонер, радянський диверсант. А головне – чужий, бо Східняк: таке псевдо взяв собі нинішній повстанський командир. Він має серед бійців недруга, котрий тільки й чекає від нього помилки. Та саме групу Східняка відряджають у рейд на Лівобережжя, у глибокий тил радянських військ. Бойове завдання Східняка: закріпитися в тилу й організувати повстанських рух на Київщині. Скількох побратимів ховатиме Східняк і хто допоможе йому помститися?

 

821.161.2

Кокотюха А. Червоний: Роман / А. Кокотюха. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2014. – 320 с., іл.

 

Їм закидають масові вбивства вчителів. Бандерівцям місце в ГУЛАГу, де вони… можуть бути корисними. Замість скніти в таборах, ватажок повстанців Данило Червоний наводить там лад! І нехай він планує втечу, йому, героєві чи бандиту, єдиному до снаги приборкати ув`язнених злодіїв.
Як це було, розкажуть три свідки: міліціонер, чекіст і ворог народу. Не шукайте Червоного ані серед мертвих, ані серед живих, шукайте — серед овіяних легендою!

821.161.2

Гуменюк Н. Вересові меди: Роман / Н. Гуменюк. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 320 с.

 

Україна. Перша світова. Посеред дороги, що веде від волинського села до лісу, подружжя знаходить немовля…

Минули роки. Сільська красуня Богдана Ясницька мріє про театральну сцену. Кинувши все, утікши навіть із власного весілля, талановита дівчина вирушає до першого українського театру на Волині — та назустріч своїй долі…

Попереду — довге й бурхливе ХХ століття, сповнене карколомних подій та історичних зламів. І складне, напружене й яскраве життя сміливої і пристрасної жінки, у якому будуть справжня дружба й людська заздрість, болісні втрати та дивовижні знайдення, перемоги, поразки, таємниці, кохання… І медовий смак щастя.

821.161.2

Фіалко Н.І. Дві обручки: Роман / Н.І. Фіалко. – Тернопіль: Навч. книга – Богдан, 2013. – 288 с.

 

У романі тернопільської авторки Ніни Фіалко «Дві обручки» йдеться про схрещення поглядів двох поколінь на події, які відбувалися на теренах західних областей України у сорокових роках; про високий патріотизм усіх верств населення, особливо молоді, яка за ідею важила життям тоді, і про патріотизм теперішній — на майданах під різними гаслами.

У романі змальовано образ простої галичанки Ксені, яка, гідно пройшовши всі випробування, залишилася вірною вибраній дорозі. Тут ви прочитаєте і про любов, і про зраду, і про велике терпіння жінки, яка прагнула вижити у нелюдських умовах.

821.161.2

Матіос М. Солодка Даруся: Драма на три життя / М. Матіос. – Львів: Піраміда, 2005. – 175 с.

 

Книга складається з трьох драм життя. Перша – опис життя Дарусі – жінки, яка вважається божевільною, однак, такою не є. Описується її щоденне життя і епізодичні події в ньому. Драма сповнена таємниць і незрозумілостей, які розкриваються пізніше. Друга – опис того, як у житті Дарусі зявився Іван, який теж вважається дивним, однак таким не є. Ця драма є історією поваги і, можна сказати, любові. Проте, як завжди, не без людського втручання – закінчилася… І залишилася Даруся знову одна. Третя – то драма життя, що передувало Дарусиному. Драма життя її батьків. Настільки сумна і вражаюча, що навіть не плачеш, а занурюєшся у отой світ Дарусі та починаєш розуміти сум попередніх двох розділів-драм.

Повість розповідає про гірку долю Дарусі та її батьків, понівечених радянськими НКВДистами в довоєнний та післявоєний період окупації радянськими військами Західної України у 1970-их роках. Події розгортаються у глухому гірському селі Черемошне, що на Буковині.

821.161.2

Вовк Ю. Пам’ять крові: Роман / Ю. Вовк. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 192 с.

 

Іде Друга світова. Під час неї на Волині точиться ще одна «війна у війні» — страшна, братовбивча.

Іларіон і Левон товаришували з дитинства. Разом училися в гімназії, грали з батьками у гурті сільських музик, закохалися в одну і ту ж дівчину Анну. Суперники в коханні, вони з початком війни поступово стали непримиренними суперниками у спровокованому окупантами польсько-українському протистоянні. Ларко Ткачук стає вояком УПА, Левон Красніцький — Армії Крайової.

821.161.2

Криштальський А. Чорноморець, матінко: Роман-дилогія / А. Криштальський. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 320 с.

 

Твір про важке повоєнне життя на Волині, про підпільну боротьбу із радянською владою, що доживає останні дні, про героїчних хлопців, що ходили по лезу ножа, щодня ризикуючи життям за ради ідеї.
Загалом, написано соковитою мовою із використанням діалектизмів і автентичних висловів. Сюжет цікавий, динамічний, тримає в напрузі до останньої сторінки.

Головний персонаж, псевдо Чорноморець, відважний, хоробрий партизан, не позбавлений романтичних мрій, але тверезо оцінює ситуацію. Взагалі, чоловіки такими повинні бути, чи хоча б прагнути такими стати.

94

В’ятрович В. Україна. Історія з грифом «Секретно» / В. В’ятрович. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2014. – 512 с., іл.

 

Чому зраджували і чи зраджували? Чому ставали героями і чи справді були ними? Радянський Союз розпався чи був зруйнований? Чому «всесильний КГБ» не втримав влади? Відповіді на ці питання десятиліттями ховали під грифами «Секретно». Автор Володимир В’ятрович, який розсекретив архіви КГБ, розповідає про таємниці української історії:
• глобальні інформаційні війни ХХ століття;
• люди, які кидали виклик системі;
• щоденне життя таємних органів: фальсифікації, оперативні розробки, агентурні операції;
• механізми депортацій та нутрощі тюремної системи;
• поразка переможців — СРСР проти УПА;
• справжні причини Чорнобильської катастрофи;
• агонія спецслужби в останні дні СРСР.

Історик оприлюднює раніше недоступні заведені «органами» справи та таємні звіти КГБ керівництву партії.


Comments are closed.