«День вишиванки – свято національної єдності»

By:

Люби свою сорочку шиту,

В ній України вся родина.

Легенду бережи нажиту,

Вона, – як життєдайна днина!

Микола Шерник

 

Щорічно, з 2006 року, в Україні відзначається День вишиванки. Ідея, що стала новою культурною традицією, була підтримана в усіх регіонах України, як данина історії і один із шляхів популяризації української культури. Ось уже протягом 13 років в третій четвер травня вулиці українських міст стають яскравіше і яскравіше від найрізноманітніших кольорів і силуетів лляних і шовкових, покритих різнобарвними стежками, ошатних сорочок і суконь, візерунки і фасони яких сьогодні не соромляться запозичувати найвідоміші дизайнери планети.

Треба сказати, що традиції прикрашати вишивкою як одяг, так і текстильні предмети побуту не одна сотня років. Етнологи і мистецтвознавці вважають, що традиційні орнаменти вишивки переповнені глибоких символів, своєрідних культурних і сакральних кодів, де зашифровані і родові символи, і подієва канва людського життя, і її основні віхи, і все те, що могло символізувати благополуччя і долю в цілому. У різних областях України було прийнято своє поєднання кольорів, від чорно-білої гами до кольорового і квіткового достатку. Тим багатша сьогодні скарбниця ідей для сучасної інтерпретації вишивки, вишиванки як національного надбання. Все більше українців віддають перевагу цьому одягу, як сучасному, історичному та етнічному одночасно. Символічно, що один із символів української культури, українських традицій з тисячолітньою історією не тільки не втратив своєї актуальності, а й став естетичним вираженням української автентичності.

У цей день повсюдно проводяться паради вишиванок, конкурси на найкрасивішу вишиванку.

Замайорів вишитими квітами, птахами і характерним орнаментом і наш навчальний заклад.  Учні та педагоги підтримали традицію відзначати Міжнародний День вишиванки.

“Не мода це й не дивна забаганка… Нелегко нашим недругам збагнуть, чим є для українця “вишиванка”? І що у ній за таємнича суть?” Краще, ніж Анатолій Матвійчук, не скажеш… У цьому змогли переконатися учні, педагоги, батьки, гості, які завітали до училища 16 травня 2019 року. Саме цього дня у фойє училища була проведена виставка – презентація «Шедеври української народної вишивки» ” на якій кожна учнівська група демонструвала вишиті роботи своїх мам, сестер, бабусь і прабабусь. Це – вишиті рушники, серветки, картини, сорочки вишиванки та ін..  Українська вишивка, рушники, на перший погляд, не мають ніякого значення в житті сучасної людини, але вони навівають на серце кожного з нас чари рідної стихії і є живильним бальзамом, який переповнює нас споконвічною могутньою силою українського народу. Безперечно, ми повинні пам’ятати, що народна вишивка — це мистецтво, яке постійно розвивається. Це величезне багатство, створене протягом віків народними майстринями. Наше завдання — не розгубити його, передати це живе іскристе диво наступним поколінням.

Учнівським самоврядуванням була організована і виставка малюнків «Символи та значення української вишивки». Вишиті символи – які вони, що вони означають, звідки прийшли і навіщо? Усе це досліджували учні та відтворили на малюнках.

Як і у минулому році був проведений флешмоб «Вишиванка єднає нас». Він пройшов дуже успішно, тому став традицією. Це дуже позитивний захід – він об’єднує і згуртовує всіх, особливо в непростий час для нашої держави. Тут зібралися всі разом – нас об’єднала одна ідея – та нація, яка шанує традиції, має майбутнє і перспективи.

Знати своє коріння, свої витоки, свою мову і традиції – абсолютна норма будь-якого цивілізованого суспільства, а здоровий патріотизм – ознака зрілого громадянства, де друга ознака – творення і праця на благо Батьківщини.

 


Comments are closed.