Вшанування пам’яті жертв депортації кримських татар та політичних репресій

By:

18 травня 2019 року виповнюється 75 років депортації кримськотатарського народу. Є злочини проти людяності, що навіки вписуються в світову історію: геноцид вірменів в Османській імперії за часів Першої світової війни і Голодомор 1932-1933 рр. в Україні, Голокост євреїв у Європі під час Другої світової війни та, звичайно ж, насильницька сталінська депортація сотень тисяч людей з політичних і етнічних міркувань. 18 травня 1944 — день початку депортації, коли жінок, дітей, інвалідів війни, ветеранів та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів, і 70 ешелонами, у кожному з яких було по 50 вагонів, ущент заповнених переселенцями, відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки — нині є днем трауру в історії кримськотатарського народу. Політика сталінського тоталітарного режиму щодо депортованих народів Криму, і перш за все, кримськотатарського народу, поєднуючи у собі депортацію в умови, які унеможливлювали виживання, нівеляцію культури, мови, історичної пам’яті та  самосвідомості репресованих народів, була неправомірною і злочинною. За усіма критеріями депортацію кримських татар у травні 1944 року можна назвати геноцидом.

На виконання Плану заходів щодо вшанування 75-ї річниці депортації кримськотатарського народу, затвердженого Кабінетом Міністрів України, з метою збереження історичної пам’яті, громадянського виховання, національного примирення у ДПТНЗ «Луцьке вище професійне училище» викладачем історії Іриною Свірською 17 травня 2019 року було проведено  урок пам’яті у вигляді виховної години.

До уваги присутніх було представлено документальні відеоматеріали, розповіді очевидців, які розкривали страшну правду про один із злочинів тоталітарного сталінського режиму. Переглядаючи кадри з фільму, присвяченого депортації кримських татар, учні відчули той біль та страждання людей, яких безпідставно звинуватили, відірвали від рідних домівок та вивезли за тисячі кілометрів.

Відеоматеріали  учні доповнювали довідковою інформацією про історію виселення кримськотатарського народу. Викладач звернув увагу на те, що коли Росія анексувала півострів, знову поставили під загрозу долю кримських татар. Після перегляду фільму та обговорення учні зробили висновок, що минуле й сучасність переплелись в одне ціле. Багато хто із присутніх відкрив для себе невідому їм раніше сторінку історії.

Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам’яті жертв політичних репресій. Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.  Вшановуючи пам’ять жертв масових політичних репресій, у читальному залі бібліотеки училища 17 травня 2019 року бібліотекарями Тетяною Семенюк та Оксаною Франчук була проведена хвилина історії. На якій було ознайомлено учнів –  читачів з правдивими матеріалами про доленосні події в Україні, про масштабну компанію масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр., згадали своїх співвітчизників, які загинули внаслідок політичних репресій і засланих у табори, а особливо творчу еліту України. Була розгорнута тематично-просвітницька книжкова виставка «У жорнах історії». Читачі мали можливість переглянути літературу, з якої можна отримати об’єктивну інформацію про злочини, здійснені у ХХ ст. комуністичним тоталітарним режимом на території України.

 

Будуймо мирну Батьківщину! Пам’ятаймо минуле!

 


Comments are closed.