«Історія нас не вчить, що ми маємо робити, проте вона показує, чого робити не слід»

By:

Протягом травня місяця в Україні, так само як і у світі, відзначають Дні пам’яті  задля вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, що забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей у всьому світі. Нинішня російська збройна агресія на території України, що руйнує міжнародну систему безпеки та загрожує миру в усій Європі, змусила переглянути цілісне бачення війни. Саме тому з 2015 року Україна розпочала нову традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

У ці дні у Луцькому вищому професійному училищі відбувається низка заходів, метою яких є висловлення поваги всім борцям проти нацизму та увічнення пам’яті про загиблих.Зокрема, 13  травня 2021 року  в актовій залі училища для юнаків груп № 11, 15, 17 було проведено «Урок звитяги». Його підготували та провели викладач історії училища Володимир Богданець і  Іван Рудянин, кандидат історичних наук, доцент, заступник декана з виховної роботи, молодіжної політики та соціальної роботи Волинського національного університету імені Лесі Українки.

Кандидат історичних наук, доцент Іван Петрович Рудянин зазначив всю важливість викриття людиноненависницької суті нацизму та формуванню усвідомлення того, що життя та права людини – найвищі цінності на Землі.

День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, як зазначив науковець,  символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу Другої світової війни та застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично й безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами. Саме тому Україна обрала європейську відповідальну модель пам’ятання під гаслом «Ніколи знову» замість екзальтованої маніпуляції під гаслом «Можем повторіть».

Друга світова війна прискорила прогрес в танкобудуванні. У мультимедійній презентації ……..демонстрував та розповідав юнакам про зразки військової техніки Другої світової війни.  Всього за 6 років танки зробили більший ривок, ніж за попередні двадцять. Значна частина танків обзавелася протиснарядним бронюванням, потужними довгоствольними гарматами (калібром до 152 мм), в кінці війни з’явилися перші нічні(інфрачервоні) приціли (хоча досліди по їх постановці на танк проводилися в СРСР ще до війни), радіофікація танків стала вважатися необхідною. Тактика застосування танків теж досягла високого ступеня досконалості, в перший період війни (1939-1941) німецькі воєначальники продемонстрували всьому світові, як застосування танкових з’єднань дозволяє провести операції по оперативному і стратегічному оточенню і швидко виграти війну (т. зв. «Бліцкриг»). Однак і інші держави (Великобританія, Франція, Польща, СРСР і т. д.) створювали власні теорії тактики застосування танків, багато в чому схожі з німецькою..

Здобувачі освіти училища  мали змогу дізнатися про фільми «Корюківка», Доктор Менгель», Фабрики смерті», Спалена земля», «Бабин Яр світла пам’ять убитих» тощо, де були розкриті нацистські злочини, жертвами яких стали мільйони людей.

Друга світова стала найкривавішим проявом тотальної війни, коли всі його учасники цинічно відкидали закони та правила ведення бойових дій, не розрізняючи, хто перед тобою — армія противника чи цивільне населення. Друга світова принесла в історію такі жахливі «ноу-хау», як концтабори, перетворені на «фабрики смерті», Голокост, масове знищення в’язнів, ліквідація цілих міст та атомне бомбардування. В цьому страшному смертельному поєдинку всі без винятку його учасники вдавалися до дій, що кваліфікуються як військові злочини. І жоден учасник не може претендувати на роль носія абсолютного добра. У мультимедійній презентації ………науковець ……назвав імена найбільш жорстоких катів концтаборів на території України. Тому, Друга світова має стати для всіх уроком того, якою не повинна бути війна. Як зазначив ……. « Друга світова війна – це не лише військові дії та військові втрати, а і мільйони знищених та закатованих людей цивільного населення, які стали жертвами нацистів».

Нині, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором. Сьогодні це путінська Росія, яка посягає на нашу територіальну цілісність. Для нас це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця. Міць наших збройних сил є запорукою існування держави та збереження прав людини для громадян.

Жодна країна не може претендувати на визнання власної виняткової ролі в перемозі над нацизмом. Перемога – плід титанічних зусиль десятків держав і сотень народів. Так само неприпустимими є спроби прикриватися моральним авторитетом переможця у Другій світовій для ведення агресивної політики у наш час. Сьогодні влада Росії поводиться як руйнівник системи міжнародних відносин, заснованої державами-переможцями Другої світової війни. У цьому вона більше нагадує гітлерівську Німеччину 1930-х напередодні глобального конфлікту.

Не забуваймо: той, на чиєму боці справедливість, хто захищає свою землю, завжди перемагає! Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона – запорука того, що в майбутньому подібна трагедія не повториться.

Іспанський філософ Хосе Ортега-і-Гассет писав: «Історія нас не вчить, що ми маємо робити, проте вона показує, чого робити не слід». Ці слова — головний підсумок Другої світової.

 

 

 


Comments are closed.